Ne, že by klasickým plakátům úplně odzvonilo. Ale pro prezentaci ve 21. století můžete využít ještě daleko sofistikovanější metody tisku. Jednou z nich je například tzv. „lentikulární tisk“. Je dobré o něm vědět především z jednoho důvodu: zákazníci na něm mohou oči nechat.
Trocha teorie technologie nikoho nezabije… Lentikulární tisk je několikafázový proces kroků, během kterých se tvoří (doslova skládají) lentikulární obrazy. „Jsou k tomu potřeba nejméně dva, ideálně však pět nebo šest obrázků, které jsou pak spojeny lentikulární čočkou,“ vysvětluje Petr Šilha, art-director mediální agentury SWITCH, která ve spolupráci s partnery lentikulární tisk zprostředkovává.
Lentikulární tisk poté vytvoří pomocí lentikulárních fólií optický 3D klam – do obrazu je přidána hloubka. To ale není všechno. Lentikulární fólie „umí“ zobrazovat z různých úhlů pohledu jiné obrazy a tím docílit i zdánlivého pohybu určitého objektu.
Lentikulární tisk marketingoví manažeři napříč obory milují, protože na zákazníky funguje především svou neotřelostí. „Něco jiného je stát na zastávce MHD a dívat se ve vitríně na běžný plakát a něco jiného vidět výsledek lentikulárního tisku,“ říká Petr Šilha. „Je to mnohem zábavnější a přitažlivější, takže klient díky tomu dokáže zboží, služby nebo sdělení potencionálnímu zákazníkovi mnohem lépe předat.“
Tato metoda tisku se hodí k vytvoření různých snímků animace, kompenzace různých vrstev v různých krocích (3D efekt), nebo dokáže prezentovat soubor alternativních obrazů, které se mohou objevit a transformovat do sebe.
„Lentikulární tisk umíme realizovat nejen v pražském metru, ale prakticky kdekoliv, kde jsou k dispozici city light vitríny,“ dodává obchodní manažer Ondřej Přibyl ze Switch Media. „Rád bych ale dodal, že rozměry vitrín zvládneme jednoznačně překročit a tento druh tisku zprostředkujeme klientům v jakémkoliv rozměru. Vlastně se s kolegy těšíme na zakázku jako dům,“ usmívá se.
Jestli vás právě napadlo: To musím vidět.
Za kvalitním výsledkem stojí ze strany grafiků dobrá znalost optiky a binokulárního vidění, stejně jako absolutní soustředění na přesnost při práci.
