PHP - Kontroverzní jazyk, který ještě neřekl poslední slovo

Mnozí predikovali postupný a pomalý zánik PHP jako nástroje pro tvorbu webových aplikaci. Proč vlastně používat jazyk, který vznikal jako pomocný nástroj pro potřeby jednoho člověka? Proč používat PHP, pokud existuje Java, Golang, TypeScript? Realita ale poněkud překvapující: jazyk žije, rozvíjí se a přináší spoustu vychytávek, které mu umožňuji úspěšně konkurovat na trhu. Vlastně dokonce být lídrem toho trhu ;)

Zdatná konkurence

Programovací jazyk PHP existuje již přes dvě dekády. Vznikal jako nástroj pro tvorbu jednoduchých personálních webových stránek, ale dnes jde o poměrně robustní řešení, které podle statistik tvoří základ většiny existujících webových aplikací. A úspěšně se používá i v podnikovém světě, kde PHP aplikace konkurují robustním Java aplikacím.

Kontroverzní záležitost

PHP je docela kontroverzním jazykem. Mnohdy uslyšíte nebo si přečtete informaci, že PHP je dokonce špatným jazykem, protože, například, má nekonzistentní názvy funkcí, je pomalejší anebo nemá určitou funkčnost, kterou disponuje již zmíněna Java. Ale podívejme se na to jinak: každý jazyk má své mouchy a vždy musíme vybírat správný nástroj na základě požadavků aplikace.
A pokud se bavíme o vývoji webových aplikací, PHP nabízí řadu přínosů.

Stále kupředu

Díky otevřenému zdrojovému kódu a obrovské komunitě PHP udělal za posledních několik let značný skok. Vývoj nestojí na místě a každá nová verze jazyka přináší vylepšení a nové vychytávky.

Ve verzí PHP 7.x jsme kromě nových „fíčur“ zaznamenali i velký výkonnostní narůst.

Aktuální verze 8.0 přináší mnoho dalších novinek, ze kterých bych rád zmínil zejména JIT kompilátor (u určitých typů aplikaci použití této možnosti přináší ještě větší „zrychlení“), Weak mapy, podporu atributů na úrovni jazyku a další syntaktický cukr).

Verze 8.1 přinese podporu výčtového typu dat a vlákna (nízkoúrovňový mechanismus pro řízení paralelismu).

Jednoduchý, ale…

Do světa PHP je snadno vstoupit a začít tvořit jednoduché aplikace, ale tvorba robustních aplikací vyžaduje jiný přístup (a to v MEDIA FACTORY perfektně umíme), což jazyk umožňuje díky podpoře objektově orientovaného programování, směřování k ssiílenému typování a převzetí osvědčených postupů z jiných, „vyspělejších“ programovacích jazyků.

Proč vlastně volit PHP v dnešní době? Tady je několik klíčových důvodů přehledně:

  • Výsledné řešení je nákladově efektivní – nevyžaduje investice do drahého softwaru, není potřeba platit za licenci PHP.
  • Vývoj v PHP je časově méně náročný – existuje řada frameworků (v MEDIA FACTORY preferujeme Symfony), knihoven a nástrojů, které umožňují rychlý vývoj aplikace.
  • PHP kód je flexibilní a lze ho jednoduše integrovat – PHP je podporován většinou operačních systémů, aplikace je možné používat se spoustou webových serverů.
  • Škálovatelnost a snadná udržitelnost – ano, za předpokladu správně navržené architektury a správné implementace, výslednou aplikaci lze přizpůsobovat aktuálním potřebám bez velkých investic.

PHP byl a zůstává jedním z nejpopulárnějších jazyků celkově a je nejpoužívanějším serverovým jazykem. V kombinaci s jinými technologiemi je možné využit PHP pro tvorbu skoro jakéhokoliv IT projektu: od jednoduchých webových stránek až po velká a robustní řešení jako jsou například skladové systémy, bankovní systémy, CRM, obrovské eshopy a jiné, kde je vyžadovaná složitá business logika.

PHP - Kontroverzní jazyk, který ještě neřekl poslední slovo
Čtěte dál
Design

Firemní časopis v praxi: Co po vás ten grafik chce?

Pokud při tvorbě magazínu nechcete, aby fotografie ředitele společnosti vedle úvodníku vypadala, jako kdyby jí někdo poskládal v Minecraftu, doporučujeme dobře naslouchat požadavkům grafika. Že je občas tak trochu záhadné, co to po vás vlastně chce? Nezoufejte! Máme pro vás příkladový slovník, díky kterému se naučíte požadavkům kreativního týmu nejen rozumět, ale dokonce je i předvídat.

09. 03. 2021
Team

Pravda o IT specialistech v roce 2021 – 1. díl

Vtipů o IT specialistech koluje spousta. Obecně jsou „zbytkem světa“ obvykle považováni za hůře přizpůsobivé jedince hovořící divnou řečí o nesrozumitelných věcech. Alespoň tak tomu bylo ještě v minulé dekádě. Ale kde je vlastně pravda a co platí v roce 2021? Zeptali jsme se přímo jich – odpovídali IT specialisté z Media Factory.

22. 02. 2021